Naučte se ráno zdravě vstávat

Většinu života jsem měla problém s tím ráno vstát a pozitivně nastartovat celý den. Nešlo jen o to, že mě budík musel dlouho přemlouvat, vypěstovala jsem si i nepraktické vstávání na poslední chvíli a vyběhnutí z domu za úkoly v naprostém chaosu a v nepohodlí. Špatně zahájené ráno jsem pak doháněla celý den. Až jsem si jednou řekla, že to takto dál nejde, že s tím musím něco udělat.

Vstáváte ráno přesně na budík? / pixabay.com

 

Naplánované ráno

Nešlo to hned, ale postupně jsem si zavedla určité drobné pravidelné rituály, které mi jednoduše pomohou projít těžkým vstáváním a ranním časem tak, že se mi na každý nový den povedlo začít se těšit. Jak? Základem bylo navrhnout si a uzpůsobit si čas vstávání tak, abych stihla vše potřebné před odchodem z domu. Ta malá oběť v podobě toho, že vstanu o něco dřív, za to stojí.

Svěží start

Jak to tedy funguje? Prvním mým úkonem po probuzení je to, že se ráno sprchuji studenou vodou. Jedná se o dokonalé osvěžení a naběhnutí všech funkcí těla i mysli. Sprcha mě vždy osvěží a nastartuje. Stejně tak i sklenice vlažné vody, ideálně s citrónem, umí divy. Poté si začnu chystat snídani. Snídaně je pro zdravé vstávání velmi podstatná. Dlouhá léta jsem ji zcela vynechávala, ale člověk se mnohem dříve vyčerpá, nemá dobrou náladu a podává mnohem horší výkony. Sama se snažím snídat zdravě, ale i zároveň vydatně. Znamená to hodně zeleniny, bílkovin a tekutin.

Každý den začínám šálkem dobré kávy / foto: archiv autorky

Potrava pro tělo i mysl

Baví mě i její příprava a čas mezi tím, než můj horký čaj dosáhne teploty, při které si neopařím jazyk, vyplním jednoduchým protažením těla. Rozhýbám si ztuhlé svaly a klouby. Samotnou snídani pak věnuji sama sobě. Tedy zamýšlením se nad tím, jak mi je, co mě v ten začínající den čeká, jak si jej přeji prožít. Je to ohromně důležité, člověk se tak vyvaruje chaotickým situacím a vše přijímá s větším očekáváním. Udělat si takovou organizaci je pro celý den velmi přínosné. Připomenu si, proč se na celý den těšit, je třeba potkávat dobré lidi a dělat radost druhým.

Myslím i na příjemný návrat

Hodně na sobě oceňuji a vítám, když se mi ráno podaří uklidit rozestlanou postel, poházené oblečení, nepořádek po snídani, případně cestou i vynést smetí. Návrat domů je pak mnohem příjemnější a nekazí mi radost z poklidného domácího prostředí. Komu by se chtělo hned začít uklízet? Vidina domácího nepořádku naruší pohodu, pokazí náladu a člověk unavený po náročném dni se raději znovu pustí do práce, místo aby si odpočinul. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.  

Pracovat na pohodovém a zdravém ranním vstávání beru jako výzvu. Ten krátký čas, o který musím vstávat dříve, se mi během dne několikanásobně vrátí. Každý okamžik prožívám intenzivněji a silněji.