Co je viscerální tuk a jak ho spálit?

Většina lidí si pod pojmem tělesný tuk představí nevzhlednou pneumatiku okolo břicha. Nevidí v něm hrozbu a chtějí se ho zbavit jen proto, aby vypadali dobře. Viscerální tuk ale nejsou jen nepěkné faldíky, ale naopak je to skrytá hrozba, o které většina lidí ani neví, jak moc jim ve skutečnosti může ublížit.

Viscerální tuk se hromadí za břišními svaly a může vážně ohrozit zdraví / foto: pixabay.com

 

Co je vlastně viscerální tuk?

Viscerální tuk (jinými slovy rovněž útrobní nebo nitrobřišní tuk) se nachází v břišní dutině, kde doslova obaluje naše vnitřní orgány. Pakliže je v našem těle viscerálního tuku až příliš mnoho, riskujeme řadu zdravotních komplikací. Viscerální tuk může způsobit uvolňování proteinů a hormonů, které mohou vyvolat zánět – ten může poškodit cévy a játra.

Stručně řečeno: viscerální tuk není pro naše zdraví nic prospěšného.

Zdravotní obtíže hrozící při vysokém množství viscerálního tuku:

  • cukrovka
  • vyvolává v těle autoimunitní onemocnění
  • zvyšuje tvorbu prolaktinu a estrogenu
  • zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva
  • spouští zánětlivé procesy v těle
  • má za následek vznik krevních sraženin
  • způsobuje migrénu
  • je příčinou vzniku zánětlivých onemocnění kloubů
  • přispívá k vysokému krevnímu tlaku
Sušenky z ovesné mouky obsahují správné sacharidy a zaženou chutě na sladké / foto: archiv autorky

 

V čem je viscerální tuk tak záludný?

Jeho největší nebezpečí spočívá právě v tom, že o něm člověk mnohdy ani neví. Většina lidí totiž vůbec netuší, že trpí nadbytkem viscerálního tuku, protože je na rozdíl od podkožního tuku (který je patrný pouhým pohledem, což jsou ony zmínění faldy na břiše) zákeřně skrytý.

Jak se viscerálního tuku zbavit?

Existuje několik způsobů, dodržujte zásady zdravého životního stylu, jezte nutričně hodnotnou stravu a zařaďte na pořad dne jakoukoli fyzickou aktivitu.

 1. Přijímejte zdravé tuky 

Pokud chcete zhubnout a zbavit se tak skrytého tuku, začněte přijímat daleko více zdravých tuků, které by měly tvořit 50-80 % celkového kalorického příjmu. Zdravé tuky najdete například v avokádu, vejcích, kvalitních rybách nebo ořeších.

 2. Snižte příjem cukru 

Cukr jako takový není pro lidské zdraví nikterak prospěšný. Snažte se proto ze svého jídelníčku cukry ideálně úplně vyřadit, nebo je alespoň co nejvíce omezit. Dejte si pozor na potraviny, které v sobě obsahují velké množství cukru.

 3. Začněte cvičit 

I pravidelným cvičením se lze viscerálního tuku zbavit. Pamatujte, že nějaký pohyb je vždy lepší nežli žádný pohyb. Pravidelné cvičení prospívá k udržení optimální hladiny inzulínu, což tělu napomáhá lépe využívat glukózu.

 4. Dopřejte si spánek 

Dospělý člověk by měl spát minimálně 7 hodin denně. Kvalitní spánek zrychluje spalování tuků, snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a snižuje chuť na jídlo.

Množství viscerální tuku ve vašem těle lze změřit za pomoci speciálního přístroje v ordinaci lékaře nebo nutriční poradně. Vysoké hodnoty velmi často souvisí s dlouhodobým nezdravým způsobem života. Avšak na změnu není nikdy pozdě, stačí jen chtít pro sebe něco udělat.