Jak zhubnout při sedavém zaměstnání

Mít sedavé zaměstnání se jeví jako naprostý ideál – při práci se totiž po fyzické stránce nenadřete. Pokud ale dojde na hubnutí, pak mnoho lidí vlivem svého zaměstnání naráží na řadu problémů. Někteří dokonce podlehli přesvědčení, že se při sedavém typu práce ani zhubnout nedá – a to není pravda. Pokud máte sedavé zaměstnání a chcete zhubnout, dáme vám pár rad, jak správně na to.

I při sedavém zaměstnání si můžete udržet svoji váhu / foto: pixabay.com

I při sedavém zaměstnání se dá zhubnout…

…a co víc: váhu si udržet! Hubnutí by totiž nemělo být jen dočasné (zhubnu a dál to neřeším, zase naberu, tak zase zhubnu a takhle pořád dokola), ale trvalé. Proto v dnešním článku najdete několik rad, se kterými se vám podaří zhubnout při sedavém zaměstnání.

Připraveni na změny? Tak jdeme na to!

 Rada první: ideální příjem energie 

Na začátku všeho musíte přizpůsobit příjem energie vašemu výdeji s ohledem na to, že vám díky práci pohyb chybí. Spočítejte si proto zdravý kalorický deficit.

Výpočet kalorického deficitu
Muži: 66 + (13,7 x kg) + (5 x cm) – (6,8 x věk) Ženy: 655,0935 + (9,6 x kg) + (1,58 x cm) – (4,7 x věk)

Tímto vzorečkem vypočítáte ideální denní příjem. Číslo poté vynásobte číslem 1,2 a tím vypočítáte, kolik kalorií musíte sníst, abyste udržovali váhu. Pokud chcete zhubnout, odečtěte od tohoto čísla 15 %, díky čemuž se dostanete na kalorický příjem pro zdravé hubnutí.

 Rada druhá: postavte si jídelníček 

Dalším krokem je sestavení jídelníčku. Ten by se měl skládat z 80 % z nezpracovaných potravin – ovoce, zelenina, luštěniny, neslazené mléčné produkty, celozrnné pečivo. Ať už pracujete z domu, nebo docházíte do práce, můžete si brát jídlo sebou a připravovat si jej den předem do krabiček. Předejdete tak tomu, že by vás při práci honila mlsná a vy vykoupili bufet nebo vyjedli lednici. Také když chcete zhubnout při práci na směny, jídelníček má svá specifika. 

 Rada třetí: mějte po ruce snacky 

Během práce můžete dostat hlad. Proto mějte po ruce snacky, neboli svačinky. Skvělé jsou třeba oříšky, které zaženou hlad i chutě, zároveň ale nepřidají na váze – pokud se jimi nebudete přecpávat. Hrstička směsi ořechů vás zasytí. Vhodné jsou i jogurty například s čerstvým ovocem.

 Rada čtvrtá: nezapomínejte pít 

Dodržovat pitný režim i při sedavém zaměstnání je samozřejmost. Lidé, kteří pracují u počítače, ale často na pití zapomínají, protože na rozdíl od těch, kteří se při práci nadřou a zapotí, nemají takovou potřebu zahánět žízeň. Pamatujte, že na kilogram hmotnosti vychází 30-45 ml tekutin. Nelze ono pravidlo 2 litry denně aplikovat na každého. Pozor si dejte na skryté kalorie v nápojích – pitný režim při hubnutí by měla tvořit čistá voda. Skvělá je například okurková limonáda, která rozpustí tuky již za 4 dny.

 Rada pátá: pohyb není váš nepřítel 

Také na sebe často používáte výmluvu typu „při sedavém zaměstnání se cvičit vůbec nedá“? Pokud ano, vymažte si ji z hlavy. Hned teď. I když máte sedavou práci, dá se najít místo pro pohyb a cvičení, kterým hubnutí podpoříte. Prvním způsobem je vyměnit auto nebo jiný dopravní prostředek a do práce chodit pěšky, nebo třeba jezdit na kole. Pokud pracujete z domu, určitě si najdete třeba 15 minut na domácí cvičení – inspirace je na internetu hromada. Když si domů pořídíte Orbitrek (recenze zde), krásně protáhnete celé tělo. 

Zeleninový salát k obědu dodá energii a doplní živiny / foto: archiv

Recepty na zdravé svačiny

Máme pro vás pár tipů na zdravé svačiny, které si můžete připravovat doma a brát si je s sebou do práce – pokud pracujete z domu, tak si je můžete připravit i čerstvé těsně před konzumací.

Smoothie

Smoothie si můžete připravit dle vlastní fantazie z různých kombinací ovoce a zeleniny. Každý den tak můžete zkoušet nové variace a chutě.

Ovocný salát

V dopoledních hodinách se doporučuje dodat tělu vitamíny ve formě ovoce. Ovocný salát připravíte dle vlastní fantazie – nebo podle toho, co zrovna najdete doma.

Zeleninové tyčinky

Při hubnutí můžete jíst zeleniny na kila, protože mají nízký počet kalorií, ale dokáže skvěle nasytit. Připravte si tyčinky z mrkve, okurky, papriky a jiných druhů zeleniny.