Cvičení na elipticalu: Jak vybrat správný trenažér?
Chcete pro sebe udělat něco pozitivního? Chcete cvičit a pravidelně se hýbat, aniž byste kvůli tomu museli chodit do fitness centra či do posilovny? Hledáte skvělého parťáka na domácí cvičení, se kterým zhubnete, posílíte tělo a zpevníte postavu? V tom případě se jedno řešení doslova nabízí: eliptický trenažér!
V dnešním článku vám dáme super rady, jak na elipcitalu správně cvičit a přidáme i užitečné tipy, podle kterých pro sebe dokážete vybrat ideálního společníka!
Co je eliptický trenažér?
Nejdříve vysvětlení, co to ten eliptický trenažér vlastně je. Určitě se totiž mezi námi najdou tací, kteří o pojmech eliptický trenažér nebo zkráceně elipcital ještě nikdy neslyšeli a nemají tak ponětí, co si pod tímto termínem vlastně představit.
Jedná se o stacionární cvičební stroj, který dokáže simulovat chůzi, chůzi do schodů nebo běh. Obrovskou výhodou elipcitalu je skutečnost, že nevyvíjí nadměrný tlak na klouby, proto je vhodný i pro jedince s vyšší hmotností.
Jak cvičení na elipticalu funguje?
Určitě vás zajímá, jak cvičení na eliptickém trenažéru funguje. Eliptický trenažér zajišťuje kvalitní ergonomii eliptického pohybu, kterou zajišťují nášlapné plochy. Ty umožňují celkové a zároveň vysoce efektivní posilování většiny svalových skupin najednou – právě tím se odlišuje od aerobních přístrojů. Cvičení na elipcitalu zároveň posiluje srdce.
Proč cvičit na eliptickém trenažéru?
Stále váháte, jestli se ve vašem případě investice do eliptického trenažéru vyplatí? V tom případě určitě oceníte pádné důvody, pro které cvičení na elipticalu stojí za to.
Důvod první: napomáhá hubnutí
Pakliže pořízení eliptického trenažeru zvažujete s vidinou redukce hmotnosti, je to určitě dobrý nápad. Pravidelné cvičení na elipticalu skutečně podporuje spalování tuků. Je zapotřebí hlídat si optimální tepovou frekvenci, aby se dostavily kýžené výsledky.
Důvod druhý: posiluje 80 % svalů
Jak již bylo řečeno: cvičení na elipticalu zapojuje většinu svalových skupin. Díky koordinovanému pohybu zpevníte a posílíte 80 % tělesných svalů.
Důvod třetí : nenamáhá klouby
Výhodou elipcitalu je vyvíjení nízkého tlaku na klouby, čímž se snižuje riziko jejich poranění. Zátěž je přitom rovnoměrně rozložena na obě nohy, takže jsou klouby chráněné i před sebemenšími nárazy.
Jak vybrat eliptický trenažér?
Pokud jste se rozhodli pro pořízení eliptického trenažéru, gratulujeme. Udělali jste první krok k tomu, aby bylo posíleno vaše srdce, abyste zredukovali zbytečný tělesný tuk, posílili většinu svalů a celkově zpevnili postavu.
Teď se budeme věnovat výběru vhodného eliptického trenažéru, se kterým vytvoříte perfektní cvičební dvojici. Na co se tedy při výběru elipticalu zaměřit a jaká kritéria jsou důležitá?
Nejdůležitější parametry:
- váha
- výška
- nosnost
- šlapací střed
Nejdříve je potřeba si ujasnit, kdo bude eliptical používat. Měli byste znát váhu a výšku člověka, pro kterého cvičební stroj pořizujete. Od toho se bude odvíjet především nosnost elipticalu. Pokud jde o nosnost, stroje se mezi sebou liší. Některé nabízí nosnost třeba jen 95 kg, jiné mohou nabídnout nosnost až 120 kg. Důležitá je i váha stroje. Nedoporučujeme vybírat stroj lehčí nežli 30-40 kg. Pro klasické kondiční šlapání postačí stroj o váze 50-60 kg. Pro osoby s váhou vyšší nežli 100 kg radíme vybírat eliptical o hmotnosti okolo 70-80 kg.
Pozornost věnujte také šlapacímu středu. Ten určuje tichost chodu a zároveň udává životnost stroje. Levnější modely disponují obyčejným tzv. miskovým šlapacím středem, dražší modely pak mají kvalitnější šlapací střed s kuličkovými ložisky.