Jak zhubnout pneumatiku kolem pasu

V dnešní době většina z nás moc dobře ví, co jsou to kila navíc. Nevzhledné faldíky (nejen) na břiše trápí mnoho lidí, stejně jako nadváha a obezita, která může být příčinou celé řady zdravotních problémů. Možná se i vy chcete zbavit oné „pneumatiky okolo pasu“, která vám přidělává vrásky na čele a snižuje vám sebevědomí. Jenže jak správně na to?!

Správný jídelníček a pohyb pomáhá tvarovat ploché břicho / pixabay.com

Když hubnout, tak zdravě!

Zbavit se pneumatiky okolo pasu, kde se tuk ukládá ze všech partií nejčastěji (a nejraději), není tak úplně jednoduché. Ne nadarmo se totiž říká, že břicho se dá zhubnout jedině stravou –  vyváženou, pestrou a zdravou.

Pokud chcete zhubnout, zapomeňte na diety. Hodně z nás má (nejednu) špatnou zkušenost s některou z mnoha diet, kterými se na internetu můžete inspirovat. Dieta vás sice dovede do cíle, ale jakmile překročíte cílovou pásku, vrátí se vám ztracená kila zpátky. I s úroky navíc. Pokud chcete zhubnout, pak jedině zdravě!

Jak začít se zdravým hubnutím?

 Zdravé hubnutí je takové hubnutí, které si udržíte. Nemá smysl spoléhat se na diety, zbavit se nežádoucích kilogramů a poté je nabrat zpátky jen proto, že vás dieta přestane bavit. Hubnutí pro vás nesmí být dieta, ale životní styl. 

Osvojte si zásady zdravého hubnutí, díky kterým budete vědět, jak správně začít a čemu se na své cestě za dokonalou postavou vyvarovat.

Zásady zdravého hubnutí:

  • nekombinujte více výživových směrů
  • vyhněte se nudnému jídelníčku
  • nesledujte hodinky, ale poslouchejte své tělo
  • zařaďte do svého života sport

Zásada číslo jedna: nekombinujte více výživových směrů

Každý z nás je jiný, proto logicky na každého platí něco trochu jiného. Zatímco někomu zabere počítání kalorií, jinému bude více vyhovovat stravování podle režimu 16:8 a další se najde ve výživovém stylu známém jako 80:20. I vy si proto musíte najít takový směr ve výživě, který vám sedne a který vám bude vyhovovat. Vyvarujte se ale jejich kombinaci, což by nedopadlo dobře. Nejdříve zkuste jeden způsob, a když vám nebude vyhovovat, zkuste jiný.

Zásada číslo dva: vyhněte se nudnému jídelníčku

Není nic horšího, nežli když vás vaše strava začne nudit. Jídlo je přítel, to si zapamatujte. Mnoho lidí má v sobě zakořeněnou představu, že hubnout = jíst stále to samé dokola. To ale vůbec není pravda! Navíc jíst pořád jen několik surovin není udržitelný stav, velmi rychle by vás to přestalo bavit. Možností je nekonečné množství, ukažme si to například na snídaních, které jsou základem každého nového dne.

 Zdravá snídaně 1: 

Ovesná kaše na milion způsobů – s ovocem, javorovým sirupem, kouskem kvalitní čokolády, kokosem…

 Zdravá snídaně 2:  

Vajíčka na sto a jeden způsob – omeleta, naměkko, natvrdo, na hniličko, míchaná, na cibulce…

 Zdravá snídaně 3: 

Jogurt na mnoho variací – s ovocem, čokoládou, chia semínky, sušeným ovocem, domácí granolou…

Zásada číslo tři: nesledujte hodinky, ale poslouchejte své tělo

Do třetice všeho dobrého si zapamatujte, že není důležité sledovat hodinky, ale poslouchat své tělo. Možná jste někde četli nebo slyšeli, že pro hubnutí je ideální, pokud jíte každé 2-3 hodiny. Jenže tohle pravidlo nelze aplikovat na všechny. Zatímco někomu více vyhovuje, když jí 5x za den menší porce, jiný dává přednost „jen“ třem větším jídlům denně. Nejezte až tehdy, kdy budete mít hlad, ale zároveň do sebe neládujte jen proto, že už to byly tři hodiny od poslední porce.

Zásada číslo čtyři: zařaďte do svého života sport

Zdravě zhubnout se dá správnou stravou. Pokud k tomu ale přidáte pohyb, bude vaše hubnutí rázem o něco rychlejší. Měli byste vědět, že hubnutí je z 80 % o stravě a z 20 % o cvičení. A dohromady to dost dobře funguje, to se spolehněte. Pestrá a zdravá strava jde se cvičením ruku v ruce. Proto do svého života zařaďte nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu. Může to být cokoli, čemu se budete věnovat alespoň 2-3x do týdne – můžete i častěji.