Cvičení na elipticalu: Jak vybrat správný trenažér?

Chcete pro sebe udělat něco pozitivního? Chcete cvičit a pravidelně se hýbat, aniž byste kvůli tomu museli chodit do fitness centra či do posilovny? Hledáte skvělého parťáka na domácí cvičení, se kterým zhubnete, posílíte tělo a zpevníte postavu? V tom případě se jedno řešení doslova nabízí: eliptický trenažér!

V dnešním článku vám dáme super rady, jak na elipcitalu správně cvičit a přidáme i užitečné tipy, podle kterých pro sebe dokážete vybrat ideálního společníka!

Eliptický trenažér Orbitrek / foto: pixabay.com

Co je eliptický trenažér?

Nejdříve vysvětlení, co to ten eliptický trenažér vlastně je. Určitě se totiž mezi námi najdou tací, kteří o pojmech eliptický trenažér nebo zkráceně elipcital ještě nikdy neslyšeli a nemají tak ponětí, co si pod tímto termínem vlastně představit.

Jedná se o stacionární cvičební stroj, který dokáže simulovat chůzi, chůzi do schodů nebo běh. Obrovskou výhodou elipcitalu je skutečnost, že nevyvíjí nadměrný tlak na klouby, proto je vhodný i pro jedince s vyšší hmotností.

Jak cvičení na elipticalu funguje?

Určitě vás zajímá, jak cvičení na eliptickém trenažéru funguje. Eliptický trenažér zajišťuje kvalitní ergonomii eliptického pohybu, kterou zajišťují nášlapné plochy. Ty umožňují celkové a zároveň vysoce efektivní posilování většiny svalových skupin najednou – právě tím se odlišuje od aerobních přístrojů. Cvičení na elipcitalu zároveň posiluje srdce.

Proč cvičit na elipticalu?
Při cvičení ne eliptickém trenažéru se zapojují především nohy, boky a hýždě. Eliptical je navržen tak, aby umožňoval zapojit do cvičení i ruce – tehdy dochází k posílení ramen, paží, zad a také prsních svalů. Cvičení na elipticalu podporuje celkové zlepšení fyzické kondice a podporuje redukci nadbytečného tuku.

Proč cvičit na eliptickém trenažéru?

Stále váháte, jestli se ve vašem případě investice do eliptického trenažéru vyplatí? V tom případě určitě oceníte pádné důvody, pro které cvičení na elipticalu stojí za to.

 Důvod první:  napomáhá hubnutí

Pakliže pořízení eliptického trenažeru zvažujete s vidinou redukce hmotnosti, je to určitě dobrý nápad. Pravidelné cvičení na elipticalu skutečně podporuje spalování tuků. Je zapotřebí hlídat si optimální tepovou frekvenci, aby se dostavily kýžené výsledky.

 Důvod druhý:  posiluje 80 % svalů

Jak již bylo řečeno: cvičení na elipticalu zapojuje většinu svalových skupin. Díky koordinovanému pohybu zpevníte a posílíte 80 % tělesných svalů.

 Důvod třetí : nenamáhá klouby

Výhodou elipcitalu je vyvíjení nízkého tlaku na klouby, čímž se snižuje riziko jejich poranění. Zátěž je přitom rovnoměrně rozložena na obě nohy, takže jsou klouby chráněné i před sebemenšími nárazy.

Jak vybrat eliptický trenažér?

Pokud jste se rozhodli pro pořízení eliptického trenažéru, gratulujeme. Udělali jste první krok k tomu, aby bylo posíleno vaše srdce, abyste zredukovali zbytečný tělesný tuk, posílili většinu svalů a celkově zpevnili postavu.

Teď se budeme věnovat výběru vhodného eliptického trenažéru, se kterým vytvoříte perfektní cvičební dvojici. Na co se tedy při výběru elipticalu zaměřit a jaká kritéria jsou důležitá?

Nejdůležitější parametry:

  • váha
  • výška
  • nosnost
  • šlapací střed

Nejdříve je potřeba si ujasnit, kdo bude eliptical používat. Měli byste znát váhu a výšku člověka, pro kterého cvičební stroj pořizujete. Od toho se bude odvíjet především nosnost elipticalu. Pokud jde o nosnost, stroje se mezi sebou liší. Některé nabízí nosnost třeba jen 95 kg, jiné mohou nabídnout nosnost až 120 kg. Důležitá je i váha stroje. Nedoporučujeme vybírat stroj lehčí nežli 30-40 kg. Pro klasické kondiční šlapání postačí stroj o váze 50-60 kg. Pro osoby s váhou vyšší nežli 100 kg radíme vybírat eliptical o hmotnosti okolo 70-80 kg.

Pozornost věnujte také šlapacímu středu. Ten určuje tichost chodu a zároveň udává životnost stroje. Levnější modely disponují obyčejným tzv. miskovým šlapacím středem, dražší modely pak mají kvalitnější šlapací střed s kuličkovými ložisky.